ilgice logo
İçerikler yüklüyoruz.
Başa Dön
Seçilen Kategoriye Git
1Geri
12
Hepsini Aç / Hepsini Kapat
1
Cumhuriyet 100 Yaşında 2023Bitcoin Borsası Binance Hacklendi mi? BSC Durduruldu mu?
2
Bitcoin Düşerken Bazı Alt Coinler YükseliyorDoge Coin nedir?
3
Borsa Marj, Taban ve Tavan Nedir?Sprey boya nedir ve neler boyanır
4
Coronavirus veya Koronavirüs veya bilimsel adı Covid-19 ya da 2019-nCoV nedir?24 Ocak Cuma 2020 Elazığ Depremi
5
wikipedia açıldıTYT AYT YDT Nedir 2020?
6
nic.tr kapanıyorMilli Piyango 31-12-2019 Yılbaşı Çekilişi Sonuçları
7
2020 Yeni Yılmasterchef 2019 şampiyonu Cemre Uyanık oldu
8
2020 Milli Piyango Çekilişi İkramiye BilgileriYoutube video içine abone ol butonu nasıl eklenir
9
mysql'in büyük sorgular da yavaş çalışması çözümüYaraya sürülen kırmızı şey Tentürdiyot
Yaraya sürülen kırmızı şey Tentürdiyot
Tentürdiyot, yaraların bakterilerden korunması amacıyla sürülen iyotlu bir ilaçtır.
Tentürdiyot, deride bulunan bakterileri %99.88 etkisiz hale getirir. Derinin dezenfeksiyonundan sonra tahmini 4 saat 40 dakika süre ile bakterileri uzak tutar. İyot %2, Sodyum iyodür %2,5 içerir. Çözücü olarak saf etil alkol kullanılır.
Cildin yaralanma durumlarında, ameliyat yerinin hazırlğın da, jinekolojik muayene sırasında ve doğum sırasında, üroloji alanın da, mesanenin yıkanmasın da, genel cerrahi de intraoperatif periton yıkanmasın da, biyopsi de, ponksiyon da, enjeksiyon da ve kan alma işlemlerin de, yara tedavilerin de, superenfekte dermatozlarda, ortopedide osteomyelit lokal enfeksiyonun tedavisinde ve fistüllerde, mukoza dezenfeksiyonun da, ağızdaki aft tedavisin de, yanık tedavisin de, pyoderma da, mikotik ve bakterilere ait enfeksiyonlar da, göğüs ve kalp cerrahisinde mediastinid tedavisinde, alçı yerinin hazırlanmasın da ve cerrahi el dezenfeksiyonunda kullanılır. 
Tentürdiyot aşırı tahriş edici bir madde olduğundan günümüzde artık kullanılmamaktadır ve ilk yardım çantalarından kaldırılmıştır. Onun yerine etkili, daha az tahriş edici ve dokulara daha az zarar veren "Polivinilpirolidon iyot" isimli bir madde kullanılmaktadır.
Tentürdiyot yerine batikon ilacı tercih edilmektedir.
Hasarlı deriye direkt olarak sürülmemelidir. Bu durumda deride ki yarada aşırı iyot absorbsiyonu olabilir. Aşırı iyot hassasiyeti ve non-toksik guatrlı hastalarda kullanılması doğru değildir. 
Göze değmesi zararlıdır. Büyük deri hasarı için kullanılmamalıdır, yara yeri tarafından fazlaca emilebilir. Yeni doğan bebekler, süt yaşındaki çocuklar, hamile olanlar ve troid hastaları için uzun süre kullanımı doğru değildir. Katı iken deriyi parçalama etkisi vardır. İleri derece yanıklarda kullanılması da zararlıdır. Kullanmakta olduğunuz bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza danışılmalıdır.
Menü -> 
10
thegoodcaster.com nasıl kaldırılır?Yeni Askerlik Sistemi Geliyor
1Geri
12
Muhtelif-1